مقاله آموزشی تجهیزات ضد انفجار و استاندارد های آن

مقاله آموزشی تجهیزات ضد انفجار و استاندارد های آن

مقاله آموزشی تجهیزات ضد انفجار و استاندارد های آن

  • با وجود گازها و غبارات قابل انفجار در برخی از مراکز صنعتی از قبیل صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، داروسازی، رنگ سازی، کارخانجات سیمان، صنایع شیمیایی، خودروسازی، جایگاه‌های سوخت، سیلوها و معادن و … استفاده از تجهیزات الکتریکی می‌تواند خطرات و صدمات جبران ناپذیری را ایجاد نماید. به منظور جلوگیری از این حوادث می‌بایست تاسیسات و دستگاه‌هایی که در مناطق مستعد انفجار نصب می‌گردند به گونه‌ای طراحی و تولید و نصب شوند که تمهیدات حفاظتی لازم در برابر شوک الکتریکی، جرقه، پدیده شکست القایی و … در شرایط کارکرد معمولی یا وجود عیب برای آن‌ها اندیشیده شده باشد. به این گونه از تجهیزات اصطلاحاً تجهیزات ضد انفجار گفته می‌شود. مقاله آموزشی تجهیزات ضد انفجار و استاندارد های آن را میتوانید از دیجی ای ام سی دریافت نمایید.

  • عدم استفاده از تجهیزات ضد انفجار به علت بی توجهی به شرایط ایمنی بارها باعث اتفاقات جبران ناپذیری در صنایع گردیده است از جمله انفجار معادن و پالایشگاه‌ها و آتش‌سوزی در کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی به علت وجود غبارهای قابل اشتعال

 

شرایط ایجاد یک اشتعال :

  • اکسیژن هوا به قدر کافی موجود باشد.
  • درجه حرارت لازم برای اشتعال ماده که می‌تواند توسط شعله، جرقه، سطوح داغ یا هر منبع انرژی دیگر تامین شود.

 

تعریف انفجار :

  •  تبدیل سریع هر یک از حالت های ماده  جامد،مایع،گاز به گاز با توجه به تامین دو شرط در کسر ثانیه را انفجار می نامند.

 

محیط قابل انفجار :

  • محیط مستعد انفجار عبارت است از فضای مملو از ترکیب انفجاری که شامل مواد قابل انفجار ، اکسیژن باشد. بدیهی است که با توجه به اثرات مخرب ناشی از یک انفجار باید تمهیدات خاصی را در نظر گرفت . به همین منظور ادوات و تجهیزات که در صنعت به کار میروند باید یه گونه ای انتخاب شوند که به فضای عملیاتی آن صنعت سازگار بوده و بتوانند به نحو مطلوب و بدون ایجاد خطر مورد بهره برداری قرار گیرند. به همین دلیل علاوه بر دقت در انتخاب پارامتر های برقی دستگاه ها از قبیل ولتاژ، آمپرف توان و غیره که می با یستی به دقت برگزیده شوند بایستی بدنه ای که در آن قطعات برقی جاسازی شده اند نیز متناسب با ان منطقه عملیاتی انتخاب شوند. لینک مقاله آموزشی تجهیزات ضد انفجار و استاندارد های آن در پایین صفحه.

 

عنوان کتاب عنوان جزوه : مقاله آموزشی تجهیزات ضد انفجار و استاندارد های آن

نویسنده  تهیه کننده : مثلث زرد

تعداد صفحات تعداد صفحات : ۲۴

زبان زبان : فارسی

دانلود  دانلود – ۱٫۵ مگابایت

رمز رمز فایل : digiemc.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *