جزوه آموزشی pspice v9.2

جزوه آموزشی pspice v9.2

جزوه آموزشی pspice v9.2

 

SPICE چیست ؟

SPICE مخففی است برای عبارت Simulation Program with Integrated Circuit Emphasis . همانطور که از نام آن پیداست ، SPICE برنامه ایست که جهت شبیه سازی مدارهای  آنالوگ و خصوصاً مدارات مجتمع ساخته شده است. این برنامه که اولین بار در سال ۱۹۷۵ در دانشگاه برکلی کالیفرنیا توسط لاری ناگل و دونالد پدرسون بنیان گذاشته شد، با توسعه ی نسخه ها ی مختلف آن، امروزه به یکی از پرقدرت ترین برنامه های تحلیل و شبیه سازی مدارات آنالوگ و دیجیتال تبدیل شده است.

یکی از نسخه های پرطرفدار SPICE که برا ی نصب بر روی PC ها مناسب است، PSPICE می باشد.  این نسخه برای شبیه سازی مدارات آنالوگ و توسط شرکت MicroSim طراحی شد. بعدها کمپانی OrCAD شرکت MicroSim را خرید و بسته ی نرم افزاری OrCAD را که شامل نرم افزار PSPICE و نرم افزار های شبیه سازی و پیاده سازی دیگرِ مرتبط با PSPICE بود، ارائه داد.

 

جزوه آموزشی pspice v9.2 – این  جزوه آموزشی را میتوانید از دیجی ای ام سی  دریافت کنید.

محیط کار در PSPICE :

در PSPICE ، برای تحلیل یک مدار باید المان های آن مدار را به کمک کدهای خاص این برنامه توصیف کرد. البته در بسته ی نرم افزاری OrCAD family امکان رسم مدار به صورت شماتیک وسپس تبدیل آن به کدهای قابل فهم و قابل تحلیل توسط PSPICE ، فراهم شده است. اما هدف ما در این آموختار به صورت کلی معرفی نرم افزار PSPICE و تحلیل مدار بدون رسم شماتیک آن است. مطلبی که در هر دو نوع روش تحلیل مدار باید به آن توجه داشت این است که SPICE برای تحلیل مدار از روش اصلاح شده ی گره استفاده می کند. لذا تمام گره های مدار دارای نام (شماره) منحصر به فرد می باشند. مثلاً گره زمین در SPICE با عنوان گره ۰ شناخته می شود.

 

عنوان کتاب عنوان جزوه : جزوه آموزشی pspice v9.2

نویسنده  نویسنده : رضا سپاس یار

تعداد صفحات تعداد صفحات : ۴۲

زبان زبان : فارسی

دانلود  دانلود – ۶۰۰ کیلوبایت

رمز رمز فایل : digiemc.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *