دروس تخصصی, کامپیوتر, کتاب و جزوات, هوش مصنوعی

جزوه ی آموزشی درس هوش مصنوعی

جزوه ی آموزشی درس هوش مصنوعی

جزوه ی آموزشی درس هوش مصنوعی

  • مقدمه :

  • هوش مصنوعی، هوش صناعی یا هوش ماشینی ( Artificial Intelligence) به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد , گفته می‌شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌ هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده, شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها, یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند. بیشتر نوشته‌ها و مقاله‌های مربوط به هوش مصنوعی، آن را به عنوان «دانش شناخت و طراحی عامل‌های هوشمند» تعریف کرده‌اند.

  • توضیحات :

  • هوش مصنوعی را باید عرصه پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها, علوم  و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید درفلسفه, زبان‌شناسی, ریاضیات, روان‌شناسی, عصب‌شناسی, فیزیولوژی, تئوری کنترل, احتمالات و بهینه‌ سازی جستجو کرد و کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم رایانه, علوم مهندسی, علوم زیست‌شناسی و پزشکی, علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.

  • زبان های هوش مصنوعی :

  • از زبان‌های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی می‌توان به لیسپ, پرولوگ, کلیپس و ویپی اکسپرت اشاره کرد.یک «عامل هوشمند» سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را پس از تحلیل و بررسی افزایش می‌دهد.جان مکارتی که واژه هوش مصنوعی را در سال ۱۹۵۶استفاده

  • نمود ,آن را «دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند» تعریف کرده‌است.هوش مصنوعی در علم پزشکی امروزه به دلیل گسترده شدن دانش و پیچیده‌تر شدن فرایند تصمیم‌گیری, استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی به خصوص سیستم‌های هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری, اهمیت بیشتری یافته‌است. هوش مصنوعی گسترده تر شدن دانش در حوزه ی پزشکی و پیچیدگی تصمیمات مرتبط با تشخیص و درمان – به بیان حیات انسان – توجه متخصصین را به استفاده از سیستم‌ های پشتیبان تصمیم‌گیری در امور پزشکی جذب نموده‌است. به همین دلیل، استفاده از انواع مختلف سیستم‌های هوشمند در پزشکی رو به افزایش است، به گونه‌ای که امروزه تأثیر انواع سیستم‌های هوشمند در پزشکی مورد مطالعه قرار گرفته‌ است.
فصل های ارائه شده در این جزوه:

فصل اول: معرفی هوش مصنوعی

فصل دوم: عامل های هوشمند (agent)

فصل سوم: جستجو

فصل چهارم : حل مسائل از طریق جستجو

فصل پنجم: روش های جستجو و اکتشاف آگاهانه

فصل ششم: منطق

عنوان کتاب عنوان کتاب : جزوه ی آموزشی درس هوش مصنوعی

نویسنده نویسنده : دکتر رضا قائمی

تعداد صفحات تعداد صفحات: ۱۵۷

زبان زبان : فارسی

دانلود  دانلود -7 مگابایت

رمز رمز فایل : digiemc.com

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *