دیگر کتب, کتاب و جزوات, مکانیک

دانلود جزوه آموزشی بررسی انجماد جهت دار

انجماد جهت دار

بررسی انجماد جهت دار

مقدمه:

به طور کلی فلزات به دو صورت منجمد می شوند . یعنی دو نوع انجماد هستی دارد :

انجماد همه جانبه

 انجماد همه جانبه : نوعی از انجماد است که ریخته گران با آن اغلب آشنایی دارند . در اینجا انجماد مذاب از جداره قالب شروع شده و پوسته جامد فلز به تدریج به طرف مرکزقطعه توسه پیدا می کند یعنی یخ زدن از پوسته قالب آغاز شده و به طرف مرکز آن ادامه می باید .

یخ زدن جهت دار یا مهار شده :

 یخ زدن جهت دار یا مهار شده : در اینجا یخ زدن از دورترین نقطع قال نسبت به راهگاهی که مذاب را وارد محفظه قالب می کند آغاز شده و سپس به طرف این راهگاه پیوستگی می یابد .

شما میتوانید این جزوه  آموزشی را در صفحه بعد دانلود نمایید

توضیحات:

حسن یخ زدن جهت دار در قطعات ریختگی این است که واپسین مذابی که در قالب جامد می شود در تقرب راهگاه بوده و برآیند اینکه سوراخ های انقباضی در نزدیکی منبع ورود مذاب بوجود می آیند . این حفره ها بعدا از طریقی که مذاب در راهگاه هستی دارد پر می شوند . برای جاسازی قطعات ریختگی تندرست و مرغوب دائم سعی بر آن است که انجماد به صورت جهت دار انجام شود تا از برپایی مک ، حفره و سایر معایب در قطعات ریتگی جلوگیری گردد . برای دست یابی به انجماد جهت دار لازم است که مذاب تحت نشان شیب حرارتی سریع جامد شود . یعنی انتقال حرارت از قالب بهتر صورت گیرد . روشن است که برای چنین منظوری به کارگیری قالبهای فلزی به جای قالبهای ماسه ای برتری دارد . می دانیم که اگر فلز مذاب به فوق تبرید برده شود رشد دانه می تواند به چهره دندریتی رویداد افتد

عنوان کتاب عنوان جزوه : بررسی انجماد جهت دار

نویسنده  تهیه کننده : اشکان لعل

تعداد صفحات تعداد صفحات :۲۷

زبان زبان : فارسی

دانلود  دانلود -۱ مگا بایت

رمز رمز فایل : digiemc.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *