دانلود کتاب درسی جامع استاتیک

دانلود کتاب درسی جامع استاتیک

دانلود کتاب درسی جامع استاتیک

تعریف استاتیک:

مقدمه:

کتاب درسی جامع استاتیک یا ایستایی‌ (به انگلیسی: Statics) شاخه‌ای از مکانیک و علوم مهندسی است که به بحث و مطالعه دربارهٔ سامانه‌های فیزیکی در حال ترازمندی ایستا (یا ترازمندی استاتیکی) می‌پردازد. تعادل ایستا حالتی است که در آن، محیط‌ نسبیِ زیرسامانه‌ها نسبت به یک‌دیگر تغییر نکند یا آن‌که پاره ها و سازه‌ها در نشان اعمال قوای خارجی، در حال ایستا و سکون باقی بمانند.

شما میتوانید این جزوه  آموزشی را در صفحه بعد دانلود نمایید

توضیحات:

در حالت تعادل ایستا، سامانهٔ مورد عقیده یا در حال سکون است یا مرکز جرم (گرانیگاه) آن با سرعت مقاوم جنبش می‌کند. با استفاده از قانون دوم نیوتون به این نتیجه می‌رسیم که در یک سامانهٔ در حال تعادل ایستا، نیروی خالص و نیز گشتاور خالص وارد بر هر یک از جرم‌های تو نظام برابر با صفر است، و این بدان معناست که در ازای هر نیرویی که بر یک جزء یا مؤلفه از نظام وارد می‌شود، نیرویی به همان اندازه ولی در جهت مخالف به آن جزء اعمال می‌گردد. نیروی خالص وارد بر سامانه برابر با صفر باشد، به عنوان شرط نخست تعادل شناخته می‌شود. این شرط که گشتاور ناب-سره وارد بر سامانه مساوی با صفر باشد، به شرط دوم ترازمندی موسوم است.

ایستایی‌شناسی از دسته مباحثی است که در تجزیه و تحلیل سازه‌ها، مثلاً در مهندسی سازه یا معماری، و نیز به هنگام پژوهش ها سیالات در حالت سکون همانند پایدای سدها تحت فشارهای عظیم هیدرو استاتیکی آب استعمال بسیار دارد. مقاومت مصالح (مکانیک ماده‌ها) شاخه‌ای مرتبط از دانش مکانیک است که جستار تعادل ایستا در آن زیاد به پیشه می‌رود. استاتیک پایه ای‌ترین و اصلی‌ترین درس در رشته مهندسی مکانیک و عمران محسوب میشود. مطالب مورد رسیدگی در درس استاتیک عبارتند از: تعادل در حالت ۲ بعدی و ۳ بعدی، خرپاهای ۲ بعدی، قاب ها و ماشین ها، تیرها و کابل‌ها ممان اینرسی سطح، اصطکاک، پیشه مجازی دانلود کتاب درسی جامع استاتیک.

عنوان کتاب عنوان کتاب : استاتیک

نویسنده  تهیه کننده : ترجمه دکتر ابراهیم واحدیان

تعداد صفحات تعداد صفحات :۱۸۸

زبان زبان : فارسی

دانلود  دانلود -۳۶ مگا بایت

رمز رمز فایل : digiemc.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *