استاتیک, اصلی, کتاب و جزوات, مکانیک

دانلود جزوه درسی استاتیک موسسه پارسه

استاتیک

استاتیک

مقدمه:

استاتیک شاخه‌ای از مکانیک و علوم مهندسی است که به بحث و مطالعه دربارهٔ یک سیستم یا سامانه فیزیکی در حال ترازمندی و ایستایی استاتیکی می‌پردازد. تعادل وایستایی استاتیکی حالتی است که در آن کالبد ها یا سازه‌های تحت تأثیر قوای خارجی- تغیر فضا نسبی نداده و در حالت ایستایی و سکون باقی بمانند. در حالت تعادل ایستا که در علوم مهندسی به «تعادل استاتیکی» موسوم است، سیستم باره عقیده یا در حال سکون است یا می‌توان از نظر علمی (بخصوص با توجه به سکون نسبی نسبیت انیشتین) مرکز ثقل (گرانیگاه) آنرا در یکی از دستگاه‌های سکون نسبی که با سرعت مقاوم جنبش می‌کنند و لذا شتاب در آن صفر است، ساکن دانسته وتعریف نمود.

شما میتوانید این جزوه  آموزشی را در صفحه بعد دانلود نمایید

توضیحات:

در ازای هر نیرویی که بر یک جزء یا مؤلفه از سیستم استاتیکی سازه وارد می‌شود، نیرویی (عکس العمل یا "واکنشی") به همان اندازه ولی در جهت مخالف به آن جزء اعمال می‌گردد. این که نیروی ناب-سره وارد بر سیستم سازه مساوی با صفر باشد، به عنوان «شرط نخست» واین که لنگر یا گشتاور ناب-سره وارد بر سامانه برابر با صفر باشد، شرط دوم ترازمندی به آمار می‌روند. ایستایی‌شناسی از جملهٔ مباحثی است که در تجزیه و تحلیل سازه‌ها، مثلاً در مهندسی سازه، و نیز به هنگام مطالعات سیالات در حالت سکون مثل پایداری سدهای تحت فشارهای عظیم هیدرو استاتیکی (نیروها و لنگرهای وارده از حجم بالای آب مخزن دریا چه پشت سد) استعمال زیاد دارد.

درس استاتیک:

درس استاتیک یکی از دروس پایه ای زنجیره مکانیک و دیگر سلسله های مرتبط هست. پایه و اساس این آموزه قوانین نیوتن است که به ما کمک می کند مسائل را با به کارگیری ابزارهایی که در این آموزه آشنا خواهیم شد، تحلیل کنیم. کالبد ها مورد رسیدگی در استاتیک صلب و بدون جنبش در نظر گرفته می شود. از مهمترین مباحث این درس، بحث ترازمندی می باشد که ما در ریشه-بن-بیخ نخست مورد بررسی قرار خواهیم داد که قوی ترین دست موزه ما برای تحلیل سازه ها می باشد.

عنوان کتاب عنوان جزوه : استاتیک

نویسنده  تهیه کننده : موسسه آموزش عالی آزاد پارسه

تعداد صفحات تعداد صفحات :۱۱۶

زبان زبان : فارسی

دانلود  دانلود -۱ مگا بایت

رمز رمز فایل : digiemc.com

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *